Jak wybrać matę do ćwiczeń?

Obojętnie, czy trenujemy grupowo, czy też wolimy ćwiczyć w zaciszu domowym, to musimy dysponować sprzętem, a także akcesoriami o odpowiedniej jakości. Nie potrzebujemy wcale dużo. Przede wszystkim liczą się wygodne buty oraz właściwy strój. Nie bez znaczenia jest także mata do ćwiczeń (szeroki wybór produktów). Ona gwarantuje nam bezpieczeństwo, a do tego wygodę podczas treningu.

Jakie są rodzaje mat do ćwiczeń?

W sportowych sklepach wybór mat jest bardzo duży. Niektóre ceny mogą nas nieco zszokować. Bardzo ważne jest to, abyśmy umieli rozróżniać poszczególne rodzaje mat. Dzięki temu unikniemy wydatków niepotrzebnych na maty specjalistyczne, które to nie spełnią naszych oczekiwań, ponieważ służą po prostu do czegoś całkowicie innego.

Jakie maty znajdziemy w sklepach? Na pewno są to maty ochronne, gimnastyczne, do jogi, czy też treningowe. Maty ochronne są wykorzystywane do stabilizowania co po niektórych przyrządów do ćwiczeń. Wszystko po to, aby się nie ślizgały. Do tego świetnie zabezpieczają podłogi oraz tłumią dźwięki. Maty gimnastyczne wyróżniają się wielkością oraz grubością. Są wykorzystywane do korekcyjnych oraz rehabilitacyjnych ćwiczeń.

Maty do jogi chronią przed poślizgnięciem się. Maty treningowe są przeznaczone w sposób bezpośredni do większości ćwiczeń. Mowa o aerobiku, pilatesie, czy też fitnessie. Świetnie zabezpieczają przed ślizganiem się. Chronią także przed otarciami, stłuczeniami oraz zimną podłogą. Najczęściej są wybierane maty treningowe, jak i maty do jogi.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie maty do ćwiczeń?

Na pewno bardzo ważna jest grubość maty. Jej grubość standardowa to od 5 do 6 milimetrów. Gdy ćwiczymy rekreacyjnie, to możemy postawić na wersję cieńszą. Gdy czeka nas intensywniejszy trening, który już wymaga amortyzacji, to wybierzmy maty grubsze. Chodzi o nic innego jak o to, aby mata pozwalała nam na wykonywanie komfortowe ćwiczeń w absolutnie każdej pozycji. Mowa o ćwiczeniach na brzuchu oraz na plecach.

Niezmiernie ważne są na pewno wymiary maty. Wymiary najpopularniejsze to 200 x 120 centymetrów oraz 200 x 100 centymetrów. Nasze ciało musi się mieścić na macie.

Nie bez znaczenia jest kwestia elastyczności. Mata dobrej jakości nie powinna się łamać podczas rolowania. Dzięki elastyczności matę przechowamy i to gdzie tylko chcemy. Możemy ją także zabierać ze sobą na trening. A co z materiałem? Na pewno musimy zwrócić uwagę na to, czy materiał, z którego nasza mata jest wykonana, może być prana w pralce. Nie bez znaczenia tutaj jest sam fakt, czy tworzywo jest ekologiczne oraz w pełni wytrzymałe.