Ćwiczenia w zaciszu – od czego warto zacząć?

Współcześnie coraz więcej osób zaczyna o siebie dbać. Tyczy się to zarówno diety, jak i aktywności fizycznej. Dzięki tego typu trendom jesteśmy zdrowsi i czujemy się lepiej, co oczywiście świetne wpływa na nasz organizm. Najtrudniej jest jednak zacząć – w końcu lęk przed czymś nowym to nieodłączna część ludzkiego życia. Jeśli więc chcesz zacząć ćwiczyć, ale obawiasz się pójścia na siłownię, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprawić się w domu. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych informacji na temat sprzętów i ćwiczeń, które można wykonywać w zaciszu swojego domu. 

W co warto zainwestować na start?

W przypadku, gdy jesteś całkowicie nową osobą w świecie sportu, trzeba rozpocząć całą akcję od zakupów. W końcu bez chociażby podstawowych akcesoriów nie będziesz w stanie rozpocząć jakichkolwiek działań. Warto więc zainwestować w:

– wygodne obuwie sportowe usztywniające kostkę,

– strój sportowy (dla panów spodenki i luźna koszulka, dla pań – legginsy i top),

Mata do ćwiczeń wysokiej jakości,

– hantelki,

– piłka gimnastyczna,

– roller do masażu.

Tak przygotowany możesz przejść już do konkretów, a więc samych ćwiczeń. Oczywiście należy albo skonsultować się ze specjalistą – czy to znajomym trenerem personalnym, czy osobą, która ćwiczy już od dłuższego czasu. Jeśli nie masz w pobliżu nikogo takiego, to warto przejrzeć Internet, gdzie z pewnością znajdziesz tutoriale bądź video z podstawowymi ćwiczeniami. 

Ćwiczenia na macie dla początkujących

Na samym początku jednym z Twoich podstawowych przyrządów będzie mata do ćwiczeń. Posiada ona szereg zastosowań – szczególnie dla początkujących sportowców. Po pierwsze zacznij od ćwiczeń rozciągających. Każdy, kto nie miał styczności ze sportem z pewnością będzie miał problem z elastycznością swoich mięśni. A dobry stretching – bo tak nazywa się rozciąganie – to podstawa każdego treningu. Taka mata będzie więc nieoceniona, gdy będziesz musiał wykonać siad w celu rozciągania nóg czy pleców. Dzięki takim ćwiczeniom poprawisz swoją sylwetkę, a także zmniejszysz prawdopodobieństwo kontuzji.

Matę do ćwiczeń można wykorzystać także podczas robienia tak zwanych brzuszków czy innych ćwiczeń, które wymagają leżenia na płaskim. Nic przyjemnego leżeć na twardej podłodze czy dywanie – to tylko zniechęci Cię do wykonywania tego typu działań. Dobra mata zapewni więc stabilizację, jak i wygodę podczas trenowania. Przyda się ona również podczas zajęć jogi. Tego typu aktywność to także świetny sposób, aby się odprężyć i zrelaksować. Ćwicząc jogę odpowiednia mata to podstawa, ponieważ większość figur wykonywanych jest w ścisłym kontakcie z podłożem.